Mitteasendatav vara ehk NFT – uusim investeerimistrend

Share
Tweet
Share
Artikli autor Emil Kjær
5 minuti lugemine
26. jaan 2024

Investeerimine on suurepärane viis raha säästa ja pikas perspektiivis oma säästude väärtust maksimeerida. Investeerides oma eelarves olevat lisaraha ning mitte rohkemat, ei mõjuta aktsiaturgudel toimuvad päevased kõikumised sinu igapäevast toimetulekut. Juhul kui oled investeerimisest huvitatud, siis oled ilmselt kuulnud ka uuest kuumast investeerimistrendist – mitteasendatav vara ehk inglise keeles non-fingible tokens (ehk lühidalt NFT).

NFT-d on üks kõige uuemaid digitaalseid trende ning nendesse investeerimine võib, kuid ei pruugi olla tulus. Selles artiklis selgitame täpsemalt, millised on NFT-alased terminid ja selgitame nendega lähedalt seotud teemasid, nagu näiteks kuidas toimivad plokiahelad (ehk inglise keeles blockchain-id). Seega, toome välja kogu info, millega järgmine kord sõprade seltsis hiilata ning mõned nipid ja trikid, mis aitavad sul enda jaoks läbi mõelda, kas mitteasendatavasse varasse investeerimine on midagi sinu jaoks või mitte.

Lühidalt NFT-st

Mis on NFT

Mitteasendatav vara ehk NFT tähendabki (nagu nimi ütleb), et neid ei saa asendada. NFT puhul on tegemist unikaalse esemega, mida eksisteerib kogu maailmas ainult üks. See tähendab, et seda ei saa millegi muuga asendada. Neid võib võrrelda 1980. aastatel levinud kogutavate kaartidega, kuid erinevus on selles, et NFT puhul on tegemist puhtalt digitaalsete varadega. Need on unikaalsed digitaalsed „esemed“, mis on salvestatud plokiahelasse ehk eelnevalt mainitud blockchain-i.

On üsna lihtne tõestada, et konkreetne NFT kuulub just sulle. Algne vara, nagu näiteks muusikavideo või GIF-animatsioon, on midagi, millest võib lihtsasti koopiaid teha, kuid info algse omaniku kohta on igavesti salvestatud virtuaalsesse NFT plokiahelasse.

Mis on plokiahel ehk blockchain?

Plokiahela tehnoloogiast on alates interneti tulekust saanud üks suuremaid uuendusi tehnikamaailmas – või vähemalt nii paljud väidavad. 

Plokiahel on andmebaas, mille erinevad osad on riskide hajutamise eesmärgil osapoolte vahel ära jagatud ning asuvad erinevates kohtades. Kokku loob see hajusa andmebaasi. Kokkuvõttes võib öelda, et plokiahel ongi justkui ahel – see on tehnoloogia, mille puhul erinevad osapooled hoiavad endas informatsiooniahela erinevaid osi.

Iga ahela osa on seotud eelnevaga, hoides endas muuhulgas ajatempleid ning tehingu detaile. Andmebaasi osi võib hallata ilma keskse süsteemita, mis seda kontrolliks. Selline hajutatud risk suurendab osapoolte vahel usaldust. Igaüks võib näha, milline informatsioon asub plokiahelas ning seda on lihtne järgida ja ülimalt keeruline võltsida.

NFT on ennekõike seotud Ethereumi plokiahelaga, mis on maailmas suuruselt teine krüptovaluuta (seda Bitcoini järel). Ethereum hõlmab endas püsivat tehingute registrit. Teistel krüptovaluutadel on samuti võimalus luua oma enda plokiahelad kui nad seda soovivad. Etherium toimib sellisel moel, mille puhul pole tehingute tegemiseks kolmandate osapoolte olemasolu vajalik.

NFT ostmine

Mitteasendatava vara ostmine toimubki enamasti krüptorahaga, millest kõige populaarsemateks on Ether, WAX ja Flow. Mõned kauplemisplatvormid võimaldavad maksta ka krediitkaartidega, mis tähendab, et selleks pole krüptorahakotti vaja.

Krüptovaluuta

Kindlasti oled kuulnud Bitcoinist, mis on kõige tuntum krüptoraha, kuid leidub veel tuhandeid virtuaalseid valuutasid ning pidevalt luuakse uusi juurde.

Krüptoraha on digitaalne vaste traditsioonilisele rahale. Krüptovaluuta väärtuse määravad nõudlus ja pakkumine. Näiteks eksisteerib maailmas ainult kindel arv Bitcoini valuutat. See tähendab, et nende väärtus on püsiv, täpselt nagu kulla oma, kuigi Bitcoine kaevandatakse virtuaalselt ning mitte maapõuest.

Mis on krüptovaluuta rahakott

Krütptovaluuta „rahakott“ on elektroonne rahakott, milles hoiustatakse krüptoraha. Krüptoraha ostes on soovituslik omada krüptovaluuta rahakotti, aga kuna leidub mitmeid erinevaid rahakottide variante, siis on oluline teha natuke uurimistööd, et leida enda jaoks parim valik. Saadaval on nii virtuaalsed ja mobiilsed rahakotid kui ka füüsiliselt eksisteerivad paberrahakotid. Mobiilse versiooniga pääsed oma valuutale ligi kõikjalt ning igal ajal, samas kui paber-rahakott on jällegi häkkerite eest turvatud. Mõlematel on oma plussid ja miinused.

Mitteasendatavat vara ostes saad unikaalse eseme omanikuks. Nagu füüsilised esemed, leidub ka NFT puhul neid erinevates suurustes, vormides ning erinevateks eesmärkideks. Kui valid hoolega, millist NFT-d osta, võib juhtuda, et saad selle tulevikus kasumiga edasi müüa – kuid see pole garanteeritud. Isegi kui sulle kuuluvast NFT-st tehakse koopiad, on eelnevalt mainitud plokiahelas kirjas kogu informatsioon selle kohta, kes on antud vara omanik. Kui oled ise selle vara loonud ning oled algne omanik, on sinu kui algse omaniku informatsioon infona talletatud. Sel moel võib ka algne omanik teenida komisjonitasu kui hiljem ese omanikku vahetab.

Mitteasendatava vara loomine ja müümine

Kui soovid NFT-d luua ning hiljem edasi müüa, siis esimeseks asjaks mis peaksid tegema, on valima tehingu tegemiseks platvorm. Populaarseteks tehinguplatvormideks on näiteks Nifty Gateway, SuperRare, Zora ja Rarible, kuid neid leidub palju veel. Näiteks OpenSea on tehinguplatvorm, mis on omamoodi nagu supermarket, sest seal leidub natuke kõike. NFT loomine on lihtne protsess, just nagu Facebook’i pildi üles laadimine: laed faili üles ning annad sellele kirjelduse. Võid lisada ka täiendavat infot, mis salvestatakse peidetuna plokiahelasse ning mida näeb vaid omanik. NFT loomine on äärmiselt lihtne ja see on tasuta, kuid kahjuks võivad kaasneda ka puudsed.

Plokiahela tehnoloogia kasutab palju elektrit, mis mõjutab otseselt ka NFT-de loomise hinda. Isegi kui kauplemisplatvorm pakub tasuta NFT loomist, siis võivad varjatud kulud olla kõrged. Energiakulu, mis kaasneb üheainsa NFT-ga pole konkreetselt välja arvutatud, kuid arvatakse, et see on hinnanguliselt võrdne keskmiselt ühe Euroopa Liidus elava inimese 1 kuu elektritarbimisega.

Kui NFT loomine võib olla tasuta, siis nende edasi müümine ei pruugi seda olla. Enne oma NFT vara müümist pead valima meetodi, kuidas seda müüa. Näiteks leiduvad valikutes oksjonid, fikseeritud hinnaga müügid või pakkumisel põhinevad müügivõimalused. Lisaks pead kauplemisplatvormi teavitama sellest, kui palju saad NFT kõikidest järgnevatest müügitehingutest komisjonitasu. Sellele vastavalt võib platvorm sinult müügitasusid nõuda.

Investeerimine NFT-sse

Mitteasendatavasse varasse investeerides võid osta kunsti ja muid virtuaalseid varasid ilma vahendajateta. Sel moel väldib omanik kolmandatele isikutele ebavajalike tasude maksmist. Sellist vara ostes on võimalik ka oma investeerimisportfelli mitmekesistada. Nagu juba ilmselt tead, on oluline oma investeeringuid hajutada, et riske vähendada. Sellisesse varasse investeerimine pole just kõige lihtsam, seega kuigi seda sorti vara on väga populaarne, siis teavad ja mõistavad väga vähesed tõeliselt oma NFT vara väärtust. Huvi tundvate ostjate vähesus saab samuti mõjutada sinu vara hinda.

Soovitus

Kui mõtled mitteasendatava vara ostmise peale, siis on esmalt soovitatav nende kohta rohkem lugeda ja mitte kiirustada. Just nagu muude investeeringutega, on enne tehinguga edasi liikumist oluline mõista riske ja nendega arvestada.

Nüüd oled esimese sammu juba teinud ning saad edasi liikuda põnevamate sammude juurde!

Artikli autor:
Emil Kjær
General Manager

Emil kasutab oma kogemusi, et esile tuua muutusi finantssektoris. Ta on õppinud Lõuna-Taani Ülikoolis ning on olnud firma Intelligent Banker juhataja alates 2013. aastast, kus ta on aidanudrohkem kui 500 000 kasutajal üle kogu maailma leida lahendus nende rahalistele vajadustele.

Copyright © 2025 Moneezy - All Rights Reserved