9 väikest leiutist, mis teenisid suure varanduse

Sisukord

Share
Tweet
Share

Enamik meist on mingil hetkel oma elus unistanud leiutamisest või leiutisest, mis võiks maailma muuta. Kuid siis, kui jõuad mõtetes millegi uskumatult nutikani saad aru, et see on tegelikult juba olemas. Kas kõlab tuttavalt?

Ometi on olemas mõned leiutised, mis murravad läbi ja muudavad inimeste elu kogu maailmas. Ja need maailmamuutvad leiutised pole mitte ainult suured asjad nagu arvuti, auto või rong, vaid need võivad olla ka väga väikesed igapäevaselt kasutatavad esemed.

1. Tuletikud

See leiutis viib meid tagasi aastasse 1844 ja kuigi tikud võivad vaimusilmas esile manada pilte Ameerika kauboifilmidest ja Metsikust Läänest, viib nende ajalugu meid hoopis Rootsi mägedesse.

Kes siis on see rootslane, kes tikud leiutas? See on natuke keeruline küsimus: tuletikkude idee taga olnud mees Gustav Pasch ei teeninud nii palju, kui arvata võiks, kuna tal polnud kapitali oma idee arendamiseks. Selle asemel varastasid leiutise vennad Carl Frans ja Johan Edvard Lundstrøm. Ja see tähendas, et Gustav Pasch ei teeninud mitte ühtegi senti, vennad aga teenisid suure hunniku raha.

Täna on ettevõtte nimi Swedish Match ja see on suurim tuletikkude tootja maailmas, mille aastane käive on miljardites dollarites.

2. BIC pastapliiats

Teiseks leiutiseks on pastapliiats - see pole leiutis, mida peame iseenesestmõistetavaks. Ungari leiutaja Lazlo Biro arvas sama. 1940. aastatel oli väga õrn kuid mainekas täitesulepea oma populaarsuse tipus ning Biro ei suutnud enam vaos hoida oma ideed luua odav ühekordne pastapliiats.

Odav pastapliiats tegi Laszlo Birost Euroopa ühe rikkaima mehe ja enam kui sajandi pärast on ettevõtte aastane käive 1 miljardit dollarit. Ühekordse pastapliiatsi müümisega on ettevõtte müük kasvanud plahvatuslikult ja näiteks 2005. aastal müüsid nad üle 100 miljardi pastaka! Plastiku ja tindiga võib seega üsna kaugele jõuda!

3. Kirjaklambrid

Väikesel kirjaklambril on tohutu potentsiaal: vaatamata oma väiksusele saab ta hakkama paksu paberipakiga ja tänapäeval ei leia enam ühtegi kontorit ilma kirjaklambri kuhjakeseta. Kirjaklamber on aga eksisteerinud juba ammu enne tänapäevaseid büroohooneid, sest ta ajalugu läheb tagasi 1890. aastate Inglismaani.

Kas kirjaklambril oli sel ajal sama eesmärk, pole teada, kuid üks on kindel: enam kui 75 miljoni dollari suuruse aastakasumiga võib kindlalt väita, et kirjaklamber on väike kuid võimekas leiutis.

4. Jääkuubikute kott

Jääkuubikute vormid on ebapraktilised ning neid ei anna alati sügavkülma mahutada. Lahendus: jääkuubikute kott.

Võiks arvata, et see leiutis sündis mõnel päikesepaistelisel Vahemeremaal, kus jääkuubikud on sama olulised kui päikesekreemid, kuid tegelikult peame selle leiutise looja leidmiseks minema hoopis lääne poole. Taanlane Erling Nielsen on 1976. aastal alguse saanud jääkuubikute kottide idee taga olev mees. Esimesed kotid müüdi 1978. aastal ja vaid kümme aastat hiljem oli edu juba suurejooneline.

5. Aspiriin

Väike tablett suure jõuga. Võime garanteerida, et oled kuulnud sellest ravimist – seda kemikaali toodeti esimest korda juba 1853. aastal, kuid alles 1989. aastal avastas suur farmaatsiaettevõte Bayer, et see leevendab valu.

Öeldakse ka, et kui prantslane Charles Gerhart avastas atsetüülsalitsüülhappe polnud tal aimugi kui suurepärane leiutis ta käes oli ja tänaste teadmiste juures me kindlasti usume seda!

6. M&M’s

Pisikesed šokolaadinööbid on ühed maitsvamad asjad maailmas ja lisaks on need suutnud teenida ka imetlusväärse rahasumma.

Pisikesed värvikirevad nööbikesed on tegelikult ühed enimmüüdud kommid – ja ettevõttele Mars Inc., kes leiutas M&M’id, on need toonud suurt edu. Ameerika leiutaja Forrest Mars pole enam meiega, kuid iga tema kolme lapse varandus on miljardites dollarites.

7. Tetra Pak

Kui oled kunagi kartongpakendist piima või jogurtit joonud, siis võid tänada Tetra Pak pakendit.

Rändame leiutaja leidmiseks veel kord Rootsi. 1944. aastal oli Rootsi mehel Erik Wallenbergil suurepärane idee. Kahjuks oli ta suures masinavärgis vaid väike hammasratas, nimelt ettevõttes Åkerlund & Rausing, mis hiljem muutis oma nime Tetra Lavaliks. Seega ei olnud Erik Wallenberg see, kes nutika pakendi piima säilitamiseks leiutamisega mitu miljardit teenis; Rausings sai kogu raha oma kontole.

8. Post-it märkmepaber

Need väikesed kollased lipikud on sageli tööarvutite peal ja panevad meid end süüdi tundma asjade osas, mida me pole veel teinud.

Post-it märkmepaberid leiutati 1974. aastal ja rohkem kui midagi muud oli see juhusliku kokkusattumise tulemus. Arthur Fry ja Spencer Silver avastasid kleepuva paberitüki tegelikult superliimi leiutamise käigus. Silver leiutas liimi ja Fry pritsis selle paberitükile: voilà, post-it sai reaalsuseks.

Märkmepaberite taga olev ettevõte on kogunud 21 miljardit dollarit kasumit aastas – vaatamata sellele, et nad on ka kleeplindi leiutise omanikud on nad teatanud, et suurem osa oma sissetulekust on pärit nõrga liimiga väikesest paberitükist.

Nii lihtne see ongi– midagi, mis tundub täiesti tobe, võib olla elumuutuv nii sulle kui ka muule maailmale!

9. LEGO klotsid

Klots, mis muutis mängimise igaveseks: LEGO klots. Pisike plastikklots, mida saab kokku panna suurte tornide, hiiglaslike laevade jms ehitamiseks, on tänase seisuga maailma kuues kõige tuntum kaubamärk ja seda ületavad ainult hiiglaslikud kaubamärgid, näiteks Coca Cola ja Disney.

Mänguasja leiutamise taga oleva Taani perekonna varandus on täna enam kui 7 miljardit dollarit.

Nii, et isegi kui klotsid on pärit 1950. aastatest, kasvab nende populaarsus igal aastal ja tänapäeval pole palju kodusid järele jäänud, kus sa ei pea muretsema selle pärast, et astuksid tüütu väikese mänguasja peale.

 Ja ongi kõik! 9 väikest leiutist, mis täidavad igapäevast elu rohkem kui võiks arvata ja on suutnud suures koguses rahatähti teenida.

Kas oled leidnud inspiratsiooni selle kohta, milline peaks olema sinu järgmine leiutis?

Artikli autor:
Emil Kjær
Emil Kjær
General Manager

Emil kasutab oma kogemusi, et esile tuua muutusi finantssektoris. Ta on õppinud Lõuna-Taani Ülikoolis ning on olnud firma Intelligent Banker juhataja alates 2013. aastast, kus ta on aidanudrohkem kui 500 000 kasutajal üle kogu maailma leida lahendus nende rahalistele vajadustele.

Copyright © 2024 Moneezy - All Rights Reserved